کویر بشرویه + آدرس

غروب کویر

کویر بشرویه یکی از کویر های زیبا و بکر خراسان جنوبی است.

محدوده این ریگزار از جنوب شرقی به شهرستان بشرویه، از شرق به کویر نمک بشرویه، از شمال به شهرستان کاشمر و از جنوب به رود کال شور می باشد.

 

پوشش گیاهی کویر بشرویه

کویر2

پوشش گیاهی کویر عمدتا در حاشیه کویر قرار دارد و شامل گیاهان شور پسند مانند گز  است.

آب و هوای خنک و بارش‌هایزیادی که در شمال کویرمی باشد، سبب تفاوت فاحش پوشش گیاهی این منطقه شده است. پوشش گیاهی قسمت شمالی در مقایسه با جنوب آن، بیشتر و متراکم‌تر است. جالب است بدانید که تقریبا در مرکز این کویر هیچ‌گونه پوشش گیاهی یافت نمی‌شود.

گیاهانی مانند: تاغ و اسکنبیل که در ماسه رشد می‌کنند را می‌توان در این کویر مشاهده کرد. همچنین گیاهان بوته‌ای متنوعی نیز در این کویر رشد می‌کنند که شکل ظاهری زیبا و جالبی را به کویر بشرویه بخشیده‌اند.

در شنزار بشرویه گیاهان دارویی از قبیل: کتیرا، انقوزه، زيره سياه و بارهنگ نیز رشد می‌کنند.

 

پوشش جانوری کویر بشرویه

موش

پوشش جانوری ریگزار بشرویه مانند کویر های دیگر ایران دارای گونه های متفاوتی است.

انواع مار (مار جعفری، تیر مار، افعی شاخ‌دار و مار شتری)، پرنده‌های شکاری مانند شاهین و جانورانی همچون روباه و گربه شنی، گرگ و شغال، سارگپه بیابانی، آگاما و جکو و پا‌مسواکی از جمله مهم‌ترین گونه‌های جانوری هستند که در این کویر زندگی می‌کنند.

 

آب و هوای کویر بشرویه

کویر

 

کویر بشرویه آب‌وهوایی خشک و کویری دارد. حداکثر و حداقل دمای هوا در ایستگاه بشرویه، ۴۹ و ۲۷ درجه سانتی‌گراد برآورد شده است.

 

گردشگر

در اوقات مناسب برای رفتن به کویر بشرویه پا به سفر بگذارید. در زمان های تابستان که هوا بسیار گرم است به کویر بشرویه سفر نکنید. در اوایل آذر ماه گرمای کم‌تری در کویر حاکم است و زاویه تابش خورشید به ملایم‌ترین حالت خود می‌رسد. اوایل بهار نیز زمان مناسبی برای سفر به کویر بشرویه و کویرنوردی است.

 

آدرس

خراسان جنوبی -جنوب شرقی بشرویه