کاروانسرای سرایان‌ +‌ عکس‌ و آدرس

کاروانسرای سرایان

کاروانسرای سرایان یکی از کاروان سرا هایی است که در استان خراسان جنوبی در شهر سرایان، قرار دارد و مربوط به دوره صفوی است و در میدان کوثر سرایان واقع شده است. این کاروانسرا که متعلق به دوره صفویه می باشد و به رباط شاه عباسی مشهور و معروف است.

کاروانسرای سرایان در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شماره‌ی ثبت ۸۷۳۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

کاروانسرا های ایران

 

کاروانسراهای ایران از مهم ترین و زیبا ترین دستاوردهای دوره تاریخی همان موقعیت زمانی می باشد، هر یک از این کاروانسراهای ایران نسبت به شرایط اقلیم ، بازرگانی و شغل و حرفه ای که آن دیار و سرزمین داشته، نقش بسته است.بیشتر این کاروانسرا ها در دوره صفویه ساخته و بنا شده است.

معماری کاروانسرا

معماری کاروانسرای سرایان

 

کاروانسرای سرایان در دوره صفویه ساخته شده است. در قسمت کاروان سرا سرایان بخش هایی از بنا های از جمله آب‌انبار، مسجد، حمام و بازار، مجموعه‌ای شهری را تشکیل می‌دادند. شیوه ساخت بنای کاروانسرا سرایان دو ایوانی ساخته شده است که در ساخت آن بیشتر از مصالح مانند آجر به کار برده شده است.

 

کاروانسرا در شب

جاهای دیدنی کاروانسرای سرایان

 

امروزه محوطه های معماری متفاوتی سردر ورودی ، صحن ، حجره های متعدد ، ایوان ، انبار ، فضای خدمات و اصطبل شتران می باشد، که به موزه صنایع دستی و مردم شناسی تبدیل شده است.

در محل موزه صنایع دستی و مردم‌ شناسی سرایان، شترخانه کاروانسرای سرایان راه‌اندازی شده است و مجموعه آن شامل لوازم زندگی مردم منطقه در گذشته و صنایع دستی قدیمی مانند ابریشم‌بافی، شال‌بافی و چاقوسازی می باشد.

 

موزه سرایان

موزه2

موزه3

 

آدرس کاروان سرای سرایان

برای دیدن کاروان سرای سرایان می توانید از این مسیر وارد شوید.

ورودی از سمت فردوس – میدان ولیعصر –میدان بسیج –بلوار ولیعصر –میدان قدس – خیابان امام خمینی (ره) –کوچه روبروی مسجد جامع –بازار میثم –میدان کوثر