باغ گلشن طبس+ آدرس

گلشن طبس

باغ گلشن طبس یکی از باغ های زیبای ایران و جزو 50 باغ زیبای جهان به حساب می آید.

باغ گلشن در استان خراسان جنوبی شهر طبس قرار دارد. برای رفتن به سمت باغ گلشن باید از مسیر طولانی جاده ای کویری بگذرید؛ ولی بعد از رسیدن به شهر طبس در قسمت شرقی آن و در منطقه‌ای میان دو کویر نمک‌زار ایران (دشت کویر و دشت لوت)، باع گلشن یافت می شود.

 

قدمت باغ گلشن

باغ

اوایل قرن سیزدهم هجری قمری یعنی اواخر حکومت لطف‌علی خان زند و در زمان به قدرت رسیدن آغامحمدخان قاجار و به دستور امیر محمدحسن خان عرب زنگویی، حاکم تون (فردوس) و طبس ساخته شده است.

باغ گلشن مربوط به دوره زند – دوره قاجار است و در طبس واقع شده‌است. این اثر در تاریخ ۲۰ دی ۱۳۵۵ با شمارهٔ ثبت ۱۳۱۰ به‌عنوان یکی از میراث فرهنگی ایران به ثبت رسیده است.

زمان ساخت باغ گلشن مصادف با آخرین روزهای حکومت لطف‌علی خان زند و آغاز دوره محمدخان قاجار بود به همین دلیل کارشناسان، قدمت این باغ را اواخر زندیه و اوایل قاجاریه می دانند.

 

معماری باغ گلشن

باغ3

وسعت این باغ 7 هکتار می باشد و طولی برابر با 226 متر و عرض آن 260 متر می باشد. با توجه به طول و عرض این باغ جالب است بدانید که این باغ به شکل مربع ساخته شده و تنها یک باغ دیگر در جهان به این شکل می باشد و آن در تاج محل هند است.

 

زیبایی باغ گلشن

گل8

باغ گلشن بر روی جریان آبی که از چشمه های آب گرم و سرد طبس جاریست، ساخته شده است.

درختان خرما، مرکبات و انار حس حضور در کویر به شما دست می دهد؛ اما در کنار آن ها درخت استوایی سیکاس در جوار گل های سرخ و ختمی تناقضی جالب را به نمایش می گذارد.

این باغ در ابتدا نخلستان بوده و کهن ترین درختان آن همان نخل هایی هستند که زمانی با نفس های سبز خود به چهره خاکی باغ، روح بخشیدند.

در این باغ علاوه بر درختان تزئینی چنار، سرو و بید ، درختان متنوع میوه از جمله انار و نارنج نیز وجود دارند که به فضای باغ جلوه ای رنگین داده است.

باغ 8

باغ گلشن یکی از باغ های نادر و تاریخی ایران است که با گذر همیشگی آب در آن، سرشار از تراوش های سبز و عطر گل های رز، اطلسی و ختمی است.

سالانه علاوه بر گردشگران ایرانی، گردشگران خارجی بسیاری هستند که برای بازدید از این منطقه به طبس در استان خراسان جنوبی سفر می کنند.

 

پلیکان های باغ گلشن

 

پلیکان

در دهه‌ی 50 شمسی دو پلیکان زیبا در راه مهاجرت خود از مناطق سردسیر در راه از دسته‌ی خود جدا شدند و به باغ گلشن طبس آمدند و در این باغ ماندند انگار که پلیکان‌ها بهشت خود را پیدا کردند.

در زلزله‌ی شهریور سال 57 یکی از پلیکان‌ها زیر آوار ماند و دیگری تا سال 94 زنده ماند و در باغ بود. هر سال تعداد بسیاری از گردشگران برای دیدن پلیکان‌ها به باغ گلشن می‌رفتند. با داشتن زیبایی و سرسبزی باغ گلشن گردشگران الان هم به باغ گلشن سفر می کنند.

 

آدرس

طبس- استان خراسان جنوبی-طبس- بلوار امام خمینی