باغ و عمارت مود (قلعه باغ مود)

قلعه مود

یکی از باغ های زیبای ایران، باغ و عمارت مود است که در استان خراسان جنوبی در روستای مود قرار دارد.قلعه باغ و عمارت مود در سال 1379 با شماره 3462 ثبت ملی شده است.

قلعه باغ مود در 30 کیلومتری شرق بیرجند قرار دارد؛ باغ و عمارت مود اوایل دوره پهلوی و اواخر دوره قاجار می باشد. باغ و قلعه مود در روستای مود با مساحت 60270 متر مربع دارای يك حصار و بيست برج می باشد كه با فاصله های مشخصی در حصار باغ قرار دارند.

 

مود

 

برجهایی در باغ مود قرار دارد که به عنوان خندق هایی به عرض تقریباً 10 متر دور تا دور حصار قرار دادند که دفاع از قلعه را آسانتر کند.

در داخل قلعه بقایایی از یک بنای قدیمی که عمارتی تشریفاتی بوده بر جای مانده و شامل چند ایوان، بقایای یک هشتی، راهروها و اتاق ها است. بر روی دیوار ها و طاقنماهای ایوان عمارت تزئینات بسیار هنرمندانه نقاشی روی گچ با نقوش اسلیمی و گل و بوته و نقش پرندگان دیده می شود.

 

قلعه مود

 

داخل باغ مود عمارت اصلی در، شمال باغ و در دو طبقه ساخته شده و طبقه همکف آن با تعدادی اتاق و راهرو به عنوان فضاهای خدماتی و انبار استفاده می شده و هیچگونه تزیینی ندارد.

در طبقه اول بنا تالار آینه با تزیینات گچبری شامل نقش حیوانات، گل و گیاه و اسلیمی های مختلف دیده می‌شود. با توجه به وجود تالار آیینه و همچنین اتاق بزرگ دیگری در سمت شرقی ساختمان که دارای تزئینات گچی برجسته ای است.

 

باغ مود- قلعه

 

در بخش تالار آینه در ضلع شمالی مخصوص پذیرایی از میهمانان و محلی برای زندگی حاکم و خانواده اش بوده است. حوضخانه و بناهای وابسته به آن در شرق و یک حمام و تعدادی اتاق که به عنـوان سکونت و انبار استفاده می شـده است در ضلـع جنـوبی مجموعه قرار دارد. این مجموعه گنجینه ای ارزشمند از تزئینات وابسته به معماری را در خود جای داده است.

 

برای بازدید و دیدن از قلعه باغ مود باید به خراسان جنوبی شهرستان سربیشه شهر مود از این سمت بیایید. راه رفتن آسفالت و بهترین موقع باردید از قلعه باغ مود بهار است که از زیبایی سرسبزی منطقه هم می توان لذت برد.