آبگرم معدنی فردوس

آبگرم معدنی فردوس

فردوس یکی از مهم‌ترین شهرهای ایران باستان در استان خراسان جنوبی است که در گذشته تون نامیده می‌شد. این شهر در مسیر محور اصلی ارتباطی استان‌های یزد، کرمان، اصفهان، بوشهر، هرمزگان و فارس به مشهد قرار گرفته است. قرار داشتن فردوس در مسیر ارتباطی استان‌های جنوبی ایران با مشهد، باعث عبور بسیاری از مسافران از این شهر شده است.

از جاهای دیدنی فردوس می‌توان به آبگرم معدنی فردوس اشاره کرد. به خاطر وجود این آب‌گرم، شهر فردوس به قطب گردشگری سلامت در شرق ایران تبدیل شده است.

آبگرم معدنی فردوس با قدمت ۲۰۰ ساله در مسیر جاده اصلی و ترانزیتی استان‌های مرکزی و جنوبی به مشهد و استان‌های شمالی در کیلومتر ۲۲ جاده فردوس به بجستان واقع شده است.

درباره سابقه پیدایش آبگرم مثل سابقه خود فردوس نمی‌توان به قطع یقین اظهار نظر کرد، اما به گفته پیشینیان از قرن‌ها پیش به‌صورت چشمه‌ای بیابانی که از دل صخره می‌جوشد و املاح خود را به‌صورت شوره تا مسافتی طولانی بر جای می‌گذارد، وجود داشته است. از حدود دو قرن پیش خانه‌ای سنگی روی این چشمه بنا شده بود که مردم برای درمان بسیاری از بیماری‌های خود به این محل می‌آمدند.

با گذشت زمان اطراف این چشمه اندکی توسعه یافت و ساختمانی حوض مانند ساخته شد که از آن برای استفاده از آبگرم استفاده می‌شد. اکنون حمام عمومی دارای خزینه و وان‌های خصوصی آبگرم است.

این آبگرم برای امراض جلدی، کبدی و دردهای مفصلی، اتصاع عروق، پیشگیری از رسوب سنگ در کلیه، بیماری‌های پوستی نظیر اگزما و عفونت‌های قارچی، بیماری‌های رماتیسمی، دردهای مفصلی و عصبی، افزایش سوخت و ساز بافت‌ها، کاهش درد و رفع گرفتگی عضلات، افزایش دامنه حرکتی اندام‌ها، بهبود دردهای ناحیه ستون فقرات و دیسک کمر و پیشگیری از ایجاد انحراف در ستون فقرات مفید است. بسیاری از پزشکان نیز استفاده از این آبگرم را توصیه کرده‌اند.

از ترکیبات موجود در این آبگرم می‌توان به سدیم، پتاسیم، منیزیم، مس، روی و ترکیبات گوگرد اشاره کرد. نمک‌های محلول در آب این چشمه با نمک‌های موجود در لجن‌‌ها با خاصیت درمانی ساحل دریاچه ارومیه در ناحیه بندر شرفخانه مورد آزمایش قرار گرفته و وجود بعضی از ترکیبات در هر دو، تایید شده است.

ماندن بیش از ۱۰ دقیقه در این آبگرم مشکل است، زیرا دمای آب بسیار بالا است.

در سال ۸۶ مجتمع آبگرم معدنی هلال فردوس در سفر هیئت دولت به استان به‌عنوان منطقه نمونه گردشگری به تصویب رسید.

استخرهای مجزای آب درمانی (زنانه و مردانه)، وان‌های خصوصی لوکس همراه با سونای خشک و حوضچه آبگرم معدنی، سوئیت‌های ویلایی سه ستاره با تمام امکانات رفاهی، مجهزترین کمپ گردشگری استان، اتاق‌های ارزان‌قیمت، تنها رستوران درجه ۱ خراسان جنوبی، طولانی‌ترین زیپ‌لاین شرق کشور و فضاهای ورزشی و تفریحی، این مجتمع را به یکی از جامع‌ترین جاذبه های گردشگری استان خراسان جنوبی تبدیل کرده‌اند.

زلزله سال ۴۷ سبب خشکیدن این چشمه شد، زیرا لایه‌های زمین جابه‌جا شده و در نتیجه سفره‌های آب معدنی این ناحیه پایین رفته بود، پس از گذشت حدود دو سال آب چشمه کم‌کم زنده شد، ولی دمای آب پایین بود و دمای سابق را نداشت. با گذشت زمان چشمه به دمای سابق خود رسید. جاری شدن دوباره چشمه سبب خوشحالی مردم و به‌ویژه اهالی روستاهای برون و مهران‌کوشک در مجاورت آبگرم فردوس شد.

علاقه‌مندان زیادی از سراسر کشور به‌ویژه استان‌های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان، فارس و هرمزگان که در مسیر جاده ترانزیتی جنوب به شمال و شمال شرق و آسیای میانه قرار دارند، از این چشمه دیدن می‌کنند. همچنین بیش از ۳۰۰ هزار گردشگر در سال از سراسر ایران از این چشمه بهره‌مند می‌شوند.