غار اژدها (بتون) سرایان

غار اژدها

غار اژدها یا غار بتون یکی از غارهای گردشگری ایران است. یک نوع غار آهکی است که در استان خراسان جنوبی واقع در شهرستان سرایان می باشد.

 

عار

غار بتون اژدها در فاصله ۴٧ کیلومتری شهر فردوس و ۱۲ کیلومتری شهر سرایان و در نزدیکی روستای چرمه قرار دارد. پس از عبور کردن از دهانه غار بتون، یک محوطه قرار دارد که دارای دو دهانه است، دهانه بالا دارای مسیری صعب العبور و دشوار و دهانه پایین دارای مسیر سهل العبور و آسان تری است.

غار بتون دارای گذرگاه ها و حوضچه هایی می باشد.

عمق غار بتون ۴۰۰ متر تخمین زده شده است. رطوبت نسبی غار ۵/۸ درصد، دمای آب درون غار ۱۰ درجه سانتیگراد و حرارت درون غار ۱۱ درجه سانتیگراد می باشد.

 

اهالی محل سرایان این غار را به دو نام میشناسند. یکی غار بتون و دیگری غار اژدها.

غار بتون: اهالی محلی بر این عقیده بودند که انتهای این غار به شهر تاریخی تون می‌رسد، به این دلیل آنرا غار      (به تون) بتون می‌گفتند.
غار اژدها: به دلیل مخوف بودن غار اهالی آنرا غار اژدها می‌نامیدند.

 

 

 

غار های ایران

 

غار هایی که در ایران قرار دارد نسبت به آب و هوایی که در آن منطقه واقع شده است، متفاوت و جذاب و دیدنی است. تعداد و انواع غار ها نسبت به ارتفاع و آبی بودن آن ها و حتی آهکی بودن آن هم مورد تفاوت است. غار بتون یا همان غار اژدها یکی از غار های آهکی است که در کشور ما قرار دارد.

 

غار بتون

 

سقف غار اژدها پوشیده از کربنات کلسیم خالص و در بعضی از مناطق مخلوط با عناصر دیگر است. تصویر آن بسیار زیبا و جذاب و دیدنی است.

این جاذبه گردشگری برای افرادی که اهل غارنوردی و کوهنوردی هستند بسیار محل زیبا و دیدنی است.

 

گردشگر

 

راه رسیدن به غار اژدها یا غار بتون در فاصله ۴٧ کیلومتری شهر فردوس و ۱۲ کیلومتری شهر سرایان و در نزدیکی روستای چرمه قرار دارد. جاده رسیدن به غار قسمتی خاکی و آسفالت است و بهترین زمان برای رفتن به این جای دیدنی در فصل بهار و تابستان است.