غار چنشت سربیشه +آدرس

غارچنشت0

غار چنشت یکی از غار های جنوب شهرستان سربیشه و غرب روستای چنشت، بخش مود در دهستان نهارجان ، در دامنه کوه باقران قرار دارد.

غار چنشت در تاریخ 8 بهمن 1385 با شماره ثبت 17076 به عنوان یکی از آثار میراث فرهنگی به ثبت رسیده است.

 

غار چنشت

 

غار چنشت1

 

غار چنشت در ۶۰ کیلومتری جنوب شهرستان سربیشه و غرب روستای چنشت، در دامنه کوه باقران قرار دارد. اساس متون تاریخی، غار چنشت را ۶۱۴ سال پیش سید محمد مشعشع كشف کرد. این غار فضاهای عجیب و متفاوتی دارد و گاه عبور از آن بسیار سخت است.

سيد محمد شعشع بعداز کشف غار اجساد سيد حامد علوي و فرزندانش را که ازشيعيان علوي بوده اند وتوسط خليفه عباسي به شهادت رسيده بودند را به بيرون منتقل کرده و به خاك سپرده است.

 

عار چنشت2

 

غار چنشت در مجاورت بقعه امامزاده سید حامد علوی واقع شده است. طبیعت بکر و سرسبز اطراف غار، نزدیکی آن به زیارتگاه و جذابیت تاریخی غار موجب بازدید گردشگران بسیاری در ایام مختلف سال شده است. مردم محلی در مورد این غار عقاید مذهبی ویژه ای دارند.

 

غار چنشت4

 

در هر نقطه‌ای از غار آثار مرگ و حیات پراكنده است؛ آثار حیات مانند قطعات سفال، چوب و پارچه و آثار مرگ مانند استخوان‌های درهم شكسته و اجساد نیمه متلاشی. وجود این آثار در غار چنشت نشان می‌دهد كه غار در دوران درازی از تاریخ به‌‌عنوان پناهگاهی امن مورد استفاده فراریان و مظلومان بوده است.

غار چنشت بیش از ۵۹ متر طول دارد و ارتفاع برخی از گذرگاه‌های آن از ۱۰ متر تجاوز می‌كند.

 

 

 

 

روستای چنشت

 

روستا چنشت

چِنِشت، یکی از روستاهای دهستان نهارجان بخش مود شهرستان سربیشه در استان خراسان جنوبی است.

جمعیت این روستا در سال ۱۳۸۵ بنا به سرشماری مرکز آمار ایران ۱۰۰۹ نفر بوده‌است. این روستا به علت جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و فرهنگی به عنوان یکی از روستاهای هدف گردشگری در استان خراسان جنوبی شناخته می‌شود.

 

لباس مردم  روستا چنشت

 

لباس مردم این روستا از نوع خاصی است که کمتر در نقاط دیکر استان خراسان جنوبی یافت می‌شود. البته لباس مردان در چند سال اخیر به لباس سایر مردم منطقه شبیه شده‌است. اما بزرگان و پیران از لباس دیگری که شامل یک پالتوی بلند که تمام بدن را می‌پوشد و شال سر و در برخی مواقع از کلاه معمولی استفاده می‌کنند.

لباس

لباس زنان آن‌ها از رنگهای شاد و متنوع تشکیل شده و شامل سه قسمت چارقد قرمز یا آبی گلدار، کلاه نقره‌ای و نقره دوزی شده و پیراهن زنانه به رنگهای سبز و قرمز یا آبی است که بسیار شبیه لباس محلی بختیاری میباشد امروزه بیشتر در مراسمها از ان استفاده می‌نمایند. این روستا اجازه تصویر برداری به کسی نمی دهند مستند چنشتی ها این مسئله را بررسی کرده است

 

 

آدرس

۶۰ کیلومتری جنوب شهرستان سربیشه + غرب روستای چنشت