غار چهل چاه سربیشه + آدرس

غار

غار چهل چاه یکی از غار های جنوب شهرستان سربیشه و در فاصله 100 متری روستای چنشت، بخش مود در دهستان نهارجان ، در دامنه کوه باقران قرار دارد.

غار چنشت در تاریخ ۸ بهمن ۱۳۸۵ با شمارهٔ ثبت ۱۷۰۷۵ به‌عنوان یکی از آثار میراث فرهنگی به ثبت رسیده است.

 

غار چهل چاه

 

در فاصله صد متری غار چنشت، غار دیگری به نام چهل چاه وجود دارد که در آن استخوان اجساد ۱۴ زن وکودک مشاهده شده است. به نظر می‌رسد، ورودی غار، پس از پناه بردن این افراد به داخل آن، با گل، راه فرار بر آن‌ها بستنه شده است.

 

 

این غار بیش از 1400 سال قدمت داره و جزو مکان گردشگری بالایی دارد. یک سری اعتقادات فرهنگی و مذهبی در مخصوص تاریخچه غار باعث شده که این منطقه پتانسیل و قابلیت مناسبی برای جذب گردشگر ها داشته باشید.

بر اساس متون تاریخی نخستین بار، حدود ۶۰۰ سال پیش توسط سید محمد مشعشع کشف شده است و در وسط غار، حوضی از آجر و سنگ ساخته شده وهمچنین آثار زندگی انسان مانند سفال، چوب و پارچه بجا مانده است.

 

عار چهل چاه

روستای غار چنشت

روستای چنشت به علت قرار گرفتن در میان ۴ رودخانه و نیز کوهستانی بودن آن، دارای باغات و مزارع بسیاری است. آب و هوای آن معتدل کوهستانی بوده که از زمستان‌های سرد و تابستانهای خنک برخوردار است.

 

روستا چهل

 

ارتفاع آن از سطح دریا برابر ۲۱۵۰ متر است. بافت مسکونی روستا، آرامگاه یا مزار سیدحامد علوی و فرزندانش، غار چنشت و چهل چاه از جمله آثار تاریخی این روستا هستند.

 

لباس مردمان روستای چنشت

 

لباس مردم این روستا متفاوت با نقاط دیگر استان خراسان جنوبی یافت می‌شود. بزرگان و پیران از لباس محلی که شامل یک پالتوی بلند که تمام بدن را می‌پوشاند و شال سر و در برخی مواقع از کلاه معمولی استفاده می‌کنند اما در الان مردان مثل بیشتر افراد دیده می شوند.

لباس زنان روستای تاریخی چنشت از رنگ‌های شاد و متنوع که شامل سه قسمت چارقد قرمز یا آبی گلدار، کلاه نقره‌ای و نقره دوزی شده و پیراهن زنانه به رنگهای سبز و قرمز یا آبی است که امروزه بیشتر در مراسمها از ان استفاده می‌کنند.

لباس روستا چنشت

 

مردم روستای چنشت به ویژه زنان و دختران اغلب از پوشاک محلی و سنتی استفاده می ‌کنند دختران چنشتی از لباس‌های بلندی مانند دامن پاچین ‌دار، قبای بلند، روسری و سربند و شلیته‌های خراسانی استفاده می‌ کنند.

تنوع رنگ در لباس‌های محلی مردم روستا جلوه خاصی به آنها می ‌بخشد به طوری که به روستا لقب سرزمین رنگ‌ها داده اند.

 

آدرس

جنوب شهرستان سربیشه + در فاصله 100 متری روستای چنشت.