قلعه دختر بشرویه +آدرس

قلعه دختر ، قلعه‌ای است مربوط به دوره سلجوقی که در شهرستان بشرویه قرار دارد. قلعه دختر در فاصله ١٢ کیلومتری غرب بشرویه واقع شده است. این قلعه در بین راه ارتباطی دو شهر تون و طبس قرار داشته است.جنس بنا از سنگ و ساروج است. ساختمان قلعه شامل آب‌انبار، مخازن ذخیره آذوقه، استراحتگاههای نگهبانان و برج ها بوده است. قلعه دارای برج های متعددی با ارتفاع ٣ الی ۴ متر با دیوار های به هم پیوسته است.

قلعه دختر بشرویه، قلعه ایست که در دوازده کیلومتری غرب بشرویه در مجاورت آسیاب آبی معروف به آسیاب دهنه بر بالای کوهی به ارتفاع ۴۰۰ متر از سطح زمین و ۱۲۵۰ متر از سطح آب‌های آزاد واقع شده است و بنام قلعه دختر خوانده می‌شود. قلعه دختر بشرویه یکی از جاهای دیدنی بشرویه و سالم‌ترین قلعه‌های کوهستانی استان است. قلعه دختر در ارتباط با سکونت‌گاه­‌های کهن رقه و بشرویه شکل گرفته است و دژ دفاعی این منطقه باستانی محسوب می‌شود.

 

محل ساخت این قلعه به نحوی انتخاب شده که هنگام ایستادن بر بالای آن به توان به تمامی محیط های اطراف تسلط داشت. اگر بر بالای آن بایستید می توانید تا شعاع چند کیلومتری زمین های اطراف را کاملا ببینید. در قسمت تحتانی ضلع شرقی کوه زمین بایری است که گویا زمانی مورد استفاده قرار می گرفته است. عده ای اعتقاد دارند که سال ها پیش از آب بشرویه در این زمین  برای زراعت استفاده می شده است ولی بعدها چون زمین های فعلی بشرویه رامناسب تر دیده اند جریان آب را عوض کردند.

قلعه دختر بشرویه فضای متعددی از جمله دالان عریض، برج های مدور دیده بانی، تالار ها و اتاق های وسیع و علاوه بر آن آب انبار ها دارد که باعث شده از آن به عنوان سالم ترین قلعه کوهستانی استان یاد شود.

در خصوص این آب انبارها باید گفت در زمان قدیم هر بخشی را که مناسب می دیدند تبدیل به آب انبار کرده اند. این آب انبارها نسبت به هم ارتفاعات متعددی دارند زیرا وقتی یکی از آنها سیراب می شود، آب به دیگری راه می یابد. این قلعه به دلیل استحکام بالا و مرقوبیت مصالح بکار رفته در ساخت آن، همچنان بدون هیچ تغییری پا برجاست. جنس مصالح استفاده شده در آن شن، گچ و آهک می باشد.

آدرس

12 کیلومتری غرب بشرویه و در مجاورت قنات بشرویه