معرفی قلعه اسدیه شهرستان درمیان

قلعه اسدیه واقع در شهرستان درمیان و مرکز شهر اسدیه در خراسان جنوبی قرار دارد. قدمت این بنا به دوران قاجار برمیگردد. قلععه اسدیه دارای ۴ برج در ۴ گوشه بنا میباشد. علاوه بر عملکرد مسکونی ، این قلعه عملکرد دفاعی هم دارد. در ضلع شمالی قلعه اسدیه باغ بزرگی وجود دارد که هم اکنون به پارک تبدیل شده است. ضلع جنوبی دارای یک طبقه و ضله شمالی دارای دو طبقه میباشد. طبقه فوقانی با معماری اشرافی جهت سکنا گزیدن حاکمان و افراد مهم میباشد و طبقه پایین بعنوان انبار و محل زندگی خدمه میباشد. طبقه دوم مشرف به باغ دارای ایوانی است با پوشش مسطح و چوبی که دو ستون چهار ضلعی با سر ستون‌های تزئینی، طاق ایوان را حمل می‌کند.

 

قلعه اسدیه در تاریخ ۲۴ فروردین سال ۱۳۸۲ با کد ۸۲۸۷ در لیست فهرست آثار ملی کشور ثب گردید. این مکان در حال حاظر متروکه است و برای بازدید محققان و گردشگران آزاد میباشد. همچنین فاصله این قله با مرکز استان ، شهر بیرجند ۸۶ کیلومتر میباشد.

 

مرمت قلعه اسدیه

 

اجرای آجر فرش، ایجاد کانال در اطراف دیوارهای داخلی، زیباسازی باغچه ها، مرمت حوض ، ساماندهی سیستم روشنایی و تعبیه نرده در ایوان های بنا از اقدامات اجرا شده در قلعه است.