کویر حلوان طبس کجاست؟

استان خراسان جنوبی با داشتن کویر های جذاب و بسیار دیدنی معروف است. یکی از این کویر های زیبا کویر حلوان طبس میباشد. طبس یکی از شهر های استان خراسان جنوبی میباشد که حدود ۳۰۰ کیلومتر با مرکز استان یعنی بیرجند فاصله دارد. کویر حلوان شهر طبس ۷۵۰ کیلومتر مربع وسعت داشته و در ۸۰ کیلومتری شهرستان طبس و در نزدیکی روستای حلوان قرار دارد. این کویر در سال ۱۳۹۷ در فهرست آثار طبیعی و ملی کشور به ثبت رسید.

 

کویر حلوان کجاست؟

 

همانطور که گفته شد کویر حلوان از مکان های دیدنی طبس است و در ۸۰ کیلومتری شمال غربی این شهرستان و در شمال شرقی استان خراسان جنوبی قرار دارد.

کویر حلوان در محور طبس – تهران واقع شده است و از سمت شمال به کویر مرکزی ایران و ارتفاعات پیر حاجات طبس، از جنوب به محور ارتباطی شهرستان خور به طبس، از شرق به کوه‌ها و ارتفاعات عاشقان و از غرب به دریاچه نمک خور و کویر مرکزی ایران متصل می‌شود.

 

مشخصات کویر حلوان

 

کویر حلوان ، کویری پوشیده از شنزار و به شکل مثلث است که راس این مثلث به سمت شرق میباشد. این کویر در حاشیه‌ی ریگزار باتلاق‌های نمکی و رسی کویر مرکزی و دریاچه‌ی نمک خور واقع شده است. فاصله شمال تا جنوب این شنزار تقریبا ۴۰ کیلومتر و فاصله شرق به غرب در مناطق مرکزی تقریبا ۱۴ کیلومتر و در قسمت های شمالی حدودا ۵ کیلومتر میباشد. بیشترین تپه های کویر حلوان در قسمت شرق آن قرار دارد. بعلاوه ارتفاع این تپه ها با کف دشت حدودا ۸۰ متر میباشد. از دیگر زیبایی‌های کویر حلوان تلاقی تپه‌های ماسه‌ای و ارتفاعات عاشقان میباشد که در نواحی جنوب شرقی شکل گرفته است و یک صحنه‌ی دیدنی را از پیوند ماسه و کوه ایجاد کرده است. بعلاوه در محل تلاقی کوه و ریگ دره‌ها، گذرگاه‌های زیبایی پدید آمده‌اند که در نوع خود در ایران بسیار کم‌نظیر هستند.

 

پتانسیل های تفریحی کویر حلوان طبس

 

تور های کویر نوردی که توسط افراد و گروه های مختلف برگزار میشود بسیار پز طرفدار هستند. پیداکردن یک کویر خوب و مناسب جهت گردشگری و کویر نوردی ، همواره یکی از دغدغه های کویر نوردان بوده. کویر حلوان طبس جزو معدود کویر های ایران است که با اینکه کسی آشنایی زیادی با آن ندارد و زیاد در ایران شناخته شده نیست ، اما پتانسیل های تفریحی بسیار زیادی دارد. بعنوان مثال شترسواری ، رصد ستارگان ، حمام شن ، ، آفرودسواری و … از جمله تفریحاتی است که میتوان در این کویر زیبا انجام داد.

 

اقامت در شب

ممکن است بخواهید شب را در این کویر زیبا بمانید و از آسمان پر ستاره این کویر لذت ببرید. در این صورت شما میتوانید بصورت کمپ اقامت داشته باشید یا اینکه در نزدیکی این کویر یعنی در روستای حلوان از اقامتگاه های سنتی این منطقه استفاده کنید.

 

مسیر های دسترسی به کویر حلوان

 

شما از طریق ۳ مسیر میتوانید به روستای حلوان دسترسی داشته باشید

۱ – بعد از سه راهی جعفرآباد به‌سمت طبس، جاده‌ی فرعی به‌سمت روستای حلوان و سپس جاده‌ی فرعی دیگری به‌سمت روستای خیرآباد را دنبال کنید تا به این ریگزار برسید.

۲ – در جاده‌ی ارتباطی خور به طبس و قبل از سه راهی جعفرآباد، تعدادی آلونک سنگی قرار دارد که در صورت ورود به جاده خاکی آن، وارد شیار بین کوه و ریگ می‌شوید.

۳ – جاده‌ی ارتباطی خور به طبس که بعد از پایان چاله کویر و دریاچه نمک خور قرار دارد و از جنوب این منطقه عبور می‌کند.