کوه های مریخی شهر نهبندان + (عکس و مشخصات)

کوه های مریخی شهر نهبندان در خراسان جنوبی قطعا یکی از زیبا ترین منظر طبیعی ایران است. همانطور که از نام این کوه ها پیداست با وارد شدن به این منطقه ، گویا وارد سیاره مریخ شده اید! زیبایی این کوه ها بر هیچکس پوشیده نیست و همواره توریست ها و بازدید کنندگان زیادی را از سرتاسر جهان جذب خود میکند. این کوه ها با نام کوه های مینیاتوری هم شناخته میشوند.

 

 

کوه های مریخی نهبندان دارای ۲۵ کیلومتر طول و همچنین ۱ کیلومتر عرض میباشند و به رنگ های سفید ، قرمز و خاکستری مشاهده میشوند. به دلیل رسوبی بودن این کوه ها فاقد هر گونه پوشش گیاهی هستند. بعلاوه ارتفاع این کوه تا نسبت به دشت های اطراف از ۵ تا ۱۰۰ نتر میباشد. این کوه ها در حاشیه محور نهبندان به کرمان و در ۶ کیلومتری جنوب غر این شهرستان واقع شده است.

کوه های مریخی نهبندان یکی از جاذبه های گردشگری استان خراسان جنوبی است که هر ساله پذیرای گردشگران و بازدیدکنندگان به ویژه علاقه مندان به رصد آسمان و ستاره شناسی است چرا که در آسمان شب اجرام آسمانی به مانند گنبدی دوار با تلألو خاصی جلوه نمایی می کند. وقتی مقابل این سلسله از کوه های خاکستری رنگ می ایستید، تصویری از کره ماه در دیدتان تداعی می شود که گویی نقاشی ماهر، نگاره های برجسته ای را به سبک اشکالی نامانوس و خارج از قوانین مناظر بر آن نقش زده است.

 

این کوه ها فوق العاده زیبا، از نوع رسوبی هستند و به علت فرسایش سریع در برابر باد و باران به شکل دندانه دندانه و لبه های نوک تیز در آمده اند که بومیان این منطقه به خاطر شکل غیر عادیشان، از آن ها با عنوان کوه های مریخی یاد می کنند. وجود این کوه ها و منظره کاملا متفاوت آن باعث شده تا یکی از زیباترین جاده ها و مناظر طبیعی در کویر لوت نهبندان به وجود آید.

جنس این کوه های مریخی نهبندان از مقاومت بالایی برخوردار است، به طوری که بالا رفتن از آن مثل بالا رفتن از یک صخره سنگی و محکم است. کوه های مریخی مناظری از کوه های کره ماه را برای انسان تداعی می کنند و جنس رسوبی آن ها و همچنین فرسایش خاص کوه ها موجب ایجاد شیارها و تراش های زیبایی شده که گویی نقاشی ماهر آن ها را به تصویر کشیده است. کوه های مریخی به سبب زیبایی منحصر به فرد، گردشگر را در لحظه اول برخورد با این پدیده حیرت زده می کند به همین دلیل کوه ها دارای قابلیت های فراوانی به منظور توسعه گردشگری هستند.