کال جنی

دلیل نامگذاری دره کال جنی

کال اصطلاحا به دره یا مسیر ایجاد شده به وسیله سیلاب ها گفته می شود. کال جنی یا دره جن ها در اطراف روستای ازمیغان و در امتداد خروجی قناتی در نزدیکی شهر طبس قرار گرفته است. سرزمینی اسرارآمیز، خنک، زیبا و حیرت‌انگیز در زمان های گذشته محل زندگی ارواح و جن ها بوده است. حوضچه های ۱٫۵ متری برای آب تنی در روزهای گرم تابستان یکی از کارهای بی نظیر در این منطقه است. این دره عمیق شکل U انگلیسی دارد و گاهی به شکل V انگلیسی در می آید و فقط تکه ای از آسمان در فاصله دو دیواره بلند دیده می شود. در برخی قسمت ها فرسایش آب باعث ایجاد نقوش و برجستگی هایی شده است که در کف رودخانه ایجاد شده اند. در میان بیابانی بی آب وجود چنین جایی که از هر قسمتش آب بیرون می آید، نشان دهنده عظمت الهی است و زیبایی هایش قابل وصف نیست.

تاریخچه کال جنی

با دقت به تصاویر و نقش و نگارهای روی دیواره های این دره نگاه کنید، متوجه این موضوع خواهید شد که دره کال جنی در طول هزاران سال در اثر فرسایش و وجود جریان های آب بوجود آمده است. مورد جالب توجه در مورد ساختار کال جنی تفاوت این قسمت با زمین های اطراف است که در این بخش آب فراوانی یافت می شود. به دلیل ساختار خاصی که این دره دارد، وزش باد با تولید صداهای عجیب و غریب چنین به نظر می رسد که گویی موجودات دیگری آنجا زندگی می کنند. طبق نظریه کارشناسان سازمان میراث فرهنگی تاریخ بنای این مکان به دوره ساسانیان برمی‌گردد. در سال ۱۳۸۰ نیز مربی صخره ‌نوردی به اندرون این دره راه یافته است.

ساختار کال جنی

کال جنی یک کال اصلی و کال های فرعی دارد و کال اصلی از نخلستان آغاز شده و به روستای ازمیغان می رسد. آب جاری در ادامه مسیر وارد کانالی می شود که به قنات می رسد. محوطه کال جنی نیز دارای تونل، حفره و دخمه های بسیاری است که چندین آبشار آنجا جاری هستند و چشم هر بیننده ای را به خود جذب می کنند. اکثر تونل های ایجاد شده در این دره ساخته دست بشر هستند. کال جنی در فصل بهار و تابستان با طراوت زیبا است که می تواند مقصد گردشگری عالی برای سفرهای تابستانی تان باشد.

تفریحات کال جنی

شاید در همان نگاه اول فکر کنید کال جنی مکان مناسبی برای تفریح نیست، اما برایتان پیشنهادهایی داریم که مطمئنا خوشتان خواهد آمد:
دره پیمایی: در همان وهله اول اگر می خواهید از همه شگفتی های کال جنی بازدید کنید باید با صبر و حوصله دره را پایین بروید و در چند متر با تصویر تازه ای روبه رو خواهید شد. ممکن است فسیل های دوکفه ای یا گسل هایی را از نزدیک ببینید. تفریح بعدی می تواند آب بازی باشد که همراه با دوستان یا خانواده این تفریح را امتحان کنید و همانند کودکی تان شادی کنید.
عکاسی:یکی دیگی از تفریحات لذت بخش در این منطقه عکاسی است که تصاویر ثبت شده برایتان به یادگار می ماند، حتی با موبایلتان نیز می توانید تصاویر بی نظیری را ثبت کنید.