نیزار خور کجاست؟ | عکس + مشخصات

آشنایی با شهر خوسف

بافت قدیمی و آثار تاریخی جذاب از ویژگی‌های شاخص شهر خوسف محسوب می‌شود، این بافت که به لحاظ موقعیت طبیعی و واقع شدن بر روی هسته مقاوم از زمین لرزه در امان مانده و یکی از سالم‌ترین بافت‌های تاریخی در منطقه به شمار می‌رود.

خوسف بیشتر استراحت‌گاه تجار و منزلگاهی برای بازرگانان گرجستانی در مسیر تجارت به هند بود و از آن جمله می‌توان به قبایل خودسیانی، خوسفیانی و خوسفی دراین منطقه اشاره نمود، قبایل یاد شده که تجارت پارچه، پیشه آنان بود از منطقه سوخومی در شمال غرب گرجستان، که بخشی از ایران محسوب می‌شد، به قصد تجارت پارچه از مسیر ایران قصد سفر به کشمیر هندوستان را داشتند.

 

نیزار خور ؛ میزبان پرندگان مهاجر

 

نیزار خور همراه با پرندگان مهاجری که دارد ، یک منظره شگفت انگیز و بسیار زیبا را برای شما تداعی میکند. این پرندگان مهاجر به کویر بوت هم سفر میکنند اما شاید برایتان جالب باشد که درواقع آبشخور حیات وحش کویر لوت ، نیزار خور میباشد.

این نیزار از بزرگ‌ترین نیزارهای کویری خراسان‌جنوبی و بزرگ‌ترین نیزار کویر لوت ایران به حساب میاید و محلی امن و زیبا با عشایری خونگرم که با زندگی ارگانیک و طبیعی فارغ از دغدغه‌های شهری و روستایی زندگی می‌کنند، است.

نیزار خور در فاصله ۸۵ کیلومتری غرب بیرجند و در شهرستان خوسف و همچنین در ۳۵ کیلومتری روستای خور قرار دارد؛ درست در گوشه‌ای از کویر لوت نیزار زیبایی با رودخانه آب شور و پوشش گیاهی غالب گز قرار گرفته‌است که پرندگان و جانواران زیادی را در خود جای می‌دهد، نیزار خور در زمستان به خاطر بارش برف و حضور پرندگان مهاجر جلوه خاصی به خود می‌گیرد.

 

ارتفاع نی های این نیزار گاها به 4 متر هم می رسد. علت پیدایش این نیزار و چشمه آن سیل های ویرانگری بوده که در طول سال هی متمادی باعث ایجاد نیزار بزرگی در مکان فعلی شده است. تالاب و نیزار خور به مرور زمان خشک شده است و مسیر آب باعث ایجاد نمکزار خور شده.

در هر ۴ فصل سال شما میتونید از مناظر زیبای نیزار خور بهره مند شوید. در فصل بهار تالاب و نیزار دارای یک منظره حیرت آور است که حتی ممکن است باورتان نشود در کویر حظور دارید! همچنین در فصل تابستان و پاییز با خشک شده تالاب نمای بسیار زیبایی ایجاد میشود و کل کف کوبر را به رنگ سفید میکند و یک منظره فوق العاده را پدید میاورد. و در فصل زمستان ، با بارش برف و باران و مهاجرت پرندگان از سر تا سر جهان این منطقه را به مکانی فوق العاده و بسیار زیبا تبدیل میکند.