بند دره بیرجند + عکس و آدرس

بند دره یک سد تاریخی در شهر بیرجند و در دل کویر ایران میباشد که مهم ترین بند تاریخی در شهر بیرجند به حساب می‌آید. چون این بند آب آن از بند بالا و پایین عبور میکند این نام را به آن داده اند. قدمت بند دره با اواخر دوران زندیه و اوایل قاجاریه برمیگردد. بند تاریخی دره بیرجند در زمان حشمت‌الملک علم بنا شده است و می‌توان احداث آن را هم زمان با قدیمی‌ترین بنای مجموعه باغ اکبریه دانست که در واقع به لحاظ تاریخی، قدمت این بند مربوط به اواخر دوره زندیه و اوایل دوره قاجاریه است.

بند دره در سال ۱۳۸۱ توسط سازمان میراث فرهنگی ، در فهرست آثار ملی ایران ثبت گردیده است. این بند به دستور امیرشوکت‌الملک در سال ۱۲۹۴ هجری قمری ساخته شده‌است. بنای سد بند دره با پیروی از شیارهای داخل کوه و در بهترین قسمت دره پایین روی طبقات رسوبی کف رودخانه بنا شده است. طول تاج این بند ۳۱ متر، عرض آن ۳ تا ۵ متر و ارتفاع آن حدود ۱۳ متر و ضخامت دیوار سد در قسمت پایه به ۸ متر و در قسمت تاج از ۳ تا ۵ متر متفاوت است.

مصالحی که در این بنا استفاده شده شامل آجر ، سنگ ، ملات آهک و ساروج میباشد. نمای بیرونی بند دره از آجر تشکیل شده است که که ارتفاع دیوار تا کف حدودا ۱۵ متر میباشد.با گذشت زمان اما این بنا مقاومت خوبی در برابر خرابی از خود نشان داده است. این بند یک بنای وزنی است و جهت تقویت دیواره‌ بند، پشت بند عظیمی احداث شده است. در وسط دیواره بند یک محفظه‌ای عمودی به شکل چاه وجود دارد که در هر یک متر ارتفاع به سمت بند دریچه‌ای تعبیه شده که به داخل بند راه دارد.

آب بند دره از نزولات جوی تامین میشود و در کناره های بند و در کنار صخره شرقى آن سرازیزى تعبیه شده ‏است که مازاد آب سد از طریق آن به بیرون ریخته میشود و به مصارف کشاورزی منتقل میشود. به جز بند دره دو بند دیگر به نام‏ هاى بند عمر شاه و بند النگ یا چارده نیز در همین رشته کوه وجود دارد که از آثار دوران قاجاریه هستند.

کوهستانی بودن منطقه بند دره باعث شده که بسیار مورد توجه و استقبال کوهنوردان قرار گیرد. علاوه بر ابن چشمه آبی که از وسط و در دل کوه میجوشد بسیار مورد استقبال بازدید کنندگان قرار گرفته است.

برنامه‌ ریزی ‌های انجام شده نوید این را میدهد که در آینده‌ ای نزدیک در منطقه‌ی تفریحی بند دره شاهد امکاناتی از جمله رستوران، کافی‌شاپ، شهربازی، مسیرهای کوه ‌پیمایی و هتل ۵ ستاره خواهیم بود.

بهترین فصل برای رفتن به بند دره

با توجه به موقعیت جغرافیایی شر بیرجند ، پیشنهاد میشود اگر قصد سفر به این شهر را دارید در فصل های پاییز و زمستان این کار را انجام دهید. در فصل پاییز نه سرمای سوزناک زمستان و نه گرمای خروشان تابستان این شهر شما را اذیت خواهد کرد. اما عاقلانه ترین کار تحمل گرمای این شهر و سفر کردن در فصل بهار است زیرا زیبایی هایی که در فصل بهار در شهر بیرجند و بند دره مشاهده خواهید کرد شما را حیرت زده خواهد کرد.

 

جاذبه های گردشگری اطراف بند دره

 • باغ اکبریه بیرجند
  آدرس: بیرجند- انتهای خیابان معلم-روستای اکبریه-عمارت اکبریه
 • ارگ کلاه فرنگی بیرجند
  آدرس: بیرجند- بلوار شهید مطهری- شهید مطهری ۱۶- ارگ کلاه‌فرنگی
 • کال جنی طبس
  آدرس: استان خراسان جنوبی-طبس- روستای ازمیغان-کال جنی
 • باغ گلشن طبس
  آدرس: استان خراسان جنوبی-طبس- باغ گلشن

آدرس بند دره

بند دره در پنج کیلومتری انتهای خیابان مدرس بیرجند در بین رشته کوه باقران واقع است. راه ارتباطی بند دره از بیرجند، از طریق خیابان پاسداران بیرجند امکان پذیر میباشد.